Lietuvos futbolo viltis – šiuolaikiškos treniruotės

Interviu SPORTLAND žurnalui: Futbolas Lietuvoje, kitaip nei visame pasaulyje, nėra pats populiariausias sportas. Ir tai suprantama – kol nėra įspūdingų tarptautinių laimėjimų, nėra ir masiško bei aktyvaus klubų ir nacionalinės rinktinės palaikymo. Toks palaikymas ateitų su skambiomis pergalėmis. O skambių pergalių viltis siejama su ateinančia jaunųjų futbolininkų karta. Kalbiname „Talentų futbolo akademijos“ trenerį Marių Linkevičių apie jaunosios futbolininkų kartos ugdymą.

Pernai „Talentų futbolo akademijai“ suėjo treji metai. Kokie per tą laiką pasiekti didžiausi laimėjimai? Kokios akimirkos buvo smagiausios?

Didžiausias „Talentų futbolo akademijos“ laimėjimas šiuo metu yra savo struktūroje turėti per 250 jaunųjų futbolininkų. Turint galvoje, kad futbolas Lietuvoje nėra sportas numeris 1, tai jaunai akademijai geras rodiklis. Tačiau mūsų tikslas yra ne skaičiai, o kokybė ir kantrybė. Kadangi berniukus į treniruotes priimame nuo 5 metų, tai natūralu, kad mūsų futbolininkai dar tik auga, o mokymosi procese mes akcentuojame ne tik pergalės siekį, mums svarbiau yra procesas, mokymasis, džiaugsmas, kurį turi teikti pats žaidimas.

 

 

 

 

 

 

Treneris Marius Linkevičius

Be abejo jau dabar Akademijos komandos yra iškėlusios ne vieną pirmosios vietos taurę, sėkmingai dalyvavo Lietuvos čempionatuose bei tarptautiniuose turnyruose, kuriuose yra įveikę ir ne vieną gerai pasaulyje žinomų klubų jaunimo komandą, tačiau mūsų akademijoje akcentuojami kiti dalykai. Smagiausios akimirkos iš tikrųjų yra ne pergalės, bet individualūs žaidėjų pasirodymai, progresas, geros emocijos, gerų sprendimų priėmimas rungtynių metu, – tai yra gero treniruočių proceso rezultatai.

 

 

 

 

 

Talentų futbolo akademijos auklėtiniai

 

Man asmeniškai kaip treneriui, smagiausios akimirkos yra tos, kai vaikai tinkamai priima sprendimus, nes jaučiuosi tiesiogiai prie to prisidėjęs, o tie teisingi sprendimai yra žaidėjo mąstymas aikštėje ir už jos ribų. Aikštėje tai dažniausiai būna tinkamas situacijos įvertinimas, greitas mąstymas ir sugebėjimas priimti geriausią sprendimą iškilusiai situacijai spręsti.

TFA yra oficiali vieno stipriausių Italijos futbolo klubų A.C. Milan partnerė. Kaip pavyko tapti tokio grando oficialia partnerė šalyje, kurioje futbolas, pripažinkime, nėra nei prioritetinė, nei populiariausia sporto šaka?

Svarbu žinoti, kad A.C. Milan partneriais gali tapti ne visi norintys. Todėl prieš tapdami partneriais, turėjome įrodyti, kad esame verti šio bendradarbiavimo. Šis bendradarbiavimas prasidėjo nuo 2011 m. rengtų oficialių A.C. Milan Junior Camp stovyklų. Stovyklų metu A.C. Milan techniniai direktoriai vertino mūsų galimybes įkurti padalinį Lietuvoje, mūsų požiūrį, kompetencijas, futbolo lygį, trenerių gebėjimą mokytis ir priimti naujoves ir, žinoma, kaip vietiniai futbolo žaidėjai sugeba treniruotis pagal itališką futbolo filosofiją. Šis stovyklų vertinimas truko 3 metus, kol galiausiai pavyko pasiekti susitarimą ir buvo įkurta oficiali A.C. Milan partnerė Lietuvoje „Talentų futbolo akademija“.

 

Talentų futbolo akademijos auklėtiniai

 

 

 

Svarbu paminėti, kad italai nemano, kad mūsų jaunieji futbolininkai iš esmės skirias nuo Italijos jaunimo ir tiki, kad Lietuvoje gali išaugti aukščiausio lygio futbolininkų, tiesiog tam tikrame amžiuje tas atotrūkis tampa ryškus dėl mažėjančios vietinių trenerių kompetencijos bei konkurencijos stokos. Todėl TFA siekia, kad treneriai turėtų galimybę augti, tobulėti. „Talentų futbolo akademijos“ treneriai turėjo galimybę stažuotis ir A.C. Milan futbolo klube, taip pat reguliariai dalyvavauti vykdomuose futbolo mokymuose, kuriuos vedė Italijoje žinomi ir vertinami specialistai. Jie mus supažindino ir padėjo gilintis į tai, kodėl itališkas futbolas pasaulyje yra gerbiamas ir vertinamas. Privertė keisti nusistovėjusį požiūrį į treniravimą, tapti šiuolaikiškais futbolo treneriais, nuolat tobulintis bei gilintis į naujausias futbolo tendencijas. Išmokė Itališkos treniruočių planavimo struktūros. Padėjo į treniruočių procesą išmokti žiurėti visiškai kitu kampu, matyti detales, kurių anksčiau galbūt net nepastebėdavome

TFA akademija grįsta itališko futbolo filosofija. Kaip ją apibūdintumėte?

Italai mus moko vaikams suteikti geriausias emocijas treniruočių metu, duoti dėmesio ir galimybių pasireikšti kiekvienam vaikui. Suteikti džiaugsmą, pajusti sėkmę ir suteikti galimybę įveikti treniruočių metu kylančius iššūkius. AC Milan techniniai direktoriai teigia, kad futbolas visų pirma turi suteikti geras emocijas, apibrėžtas taisyklėmis, detalėmis ir teisingais akcentais treniruočių procese. Treniruojantis, pagal konkrečią treniruočių struktūrą, atsižvelgiant į vaikų sensityvinius ir kognityvinius periodus, procesas vyksta kokybiškai ir kryptingai

 

 

Talentų futbolo akademijos auklėtiniai

 

 

 

Ar itališkas stilius lietuvaičiams artimesnis nei, tarkime, ispaniškas ar britiškas?

Klausimas ganėtinai abstraktus, todėl atsakysiu subjektyviai. Mano nuomone, kiekvienas žaidėjas turi savo idealą, į kurį jis lygiuojasi mušdamas įvartį ar atlikdamas perdavimą – jis save mato žaidžiantį Camp Nou, San Siro ar Wembley stadione. Turime pavyzdžių, kai žaidėjai išvyksta rungtyniauti į Italiją, tačiau TOP klubuose reguliariai rungtyniauti nepavyksta, tokių atvejų būna ir kitose futbolo šalyse, todėl šie pavyzdžiai, deja, rodo, kad mes vis dar atsiliekame nuo madas diktuojančių futbolo šalių. Ten vaikai nuo ryto iki vakaro gyvena futbolu, o čia tai, deja, yra vos trijų treniruočių per savaitę užsiėmimas. Tačiau jau dabar akademijoje turime tokių jaunųjų futbolo perliukų, dėl kurių atvykę AC Milan treneriai kilstelėję antakius teigia: Fenomeno!

 

 

 

Talentų futbolo akademijos auklėtiniai

 

 

Kokia TFA grupių struktūra?

Akademijoje iš viso sportuoja apie 250 jaunųjų futbolininkų, nuo 2003 iki 2012 gimimo metų. Grupės išskirstytos pagal amžių. Vėliau jos grupuojamos pagal gebėjimus. Taip siekiama kokybės. Grupėje su maždaug 25 vaikais dirba du treneriai.

Ar jau matote tarp berniukų talentų, kurie gali garsinti Lietuvos vardą?

Tikrai taip. Jiems belkieka užaugti, o mums kiek įmanoma padėti ir sudaryti tinkamas sąlygas tobulėti.

 

 

Talentų futbolo akademijos auklėtiniai

 

 

 

Kokia standartinė baigusio TFA jaunuolio ateitis: jis karjerą tęsia Lietuvos klubuose ar vyksta į užsienio klubus?

Mūsų akademija ir „Trakų futbolo klubas“ yra sukūręs puikią futbolo piramidę. Jaunuoliai šiuo metu besitreniruojantys TFA, kai bus tam pasirengę, – gaus galimybę rungtyniauti „Trakai-B“ jaunimo komandoje. Ten įrodę, kad yra futbolo talentai, žinoma, turės progą save realizuoti ir pagrindinėje „Trakų“ komandoje. Taip pat mes palaikome ryšį su AC Milan futbolo klubu, su ten dirbančiais Italijos skautais, todėl esant galimybei geriausiems tikrai suteiksime progą save išbandyti svetur.

Vasaromis rengiate TFA stovyklas, kuriuose apsilanko garsūs šalies ir užsienio treneriai? Gal galite atskleisti, kas iš žymių profesionalų apsilankys stovykloje šiemet?

Jau tampa tradicija, kad mus stovykloje aplanko FK „Trakai“ žaidėjai, Nacionalinės rinktinės žaidėjai, todėl be jokios abejonės juos pasikviesime ir į artėjančias stovyklas. Pastaraisiais metais turėjome geros patirties, kai treniruotėse buvo integruojami 3-4 profesionalai į komandą. Vaikai matydami savo idealus bėgiojančius su jais, ne tik mokosi iš jų, bet ir gauna didžiulės motyvacijos augti ir tapti profesionalais.

 

 

Talentų futbolo akademijos auklėtiniai

 

 

 

Pasidalinkite TFA ateities planais.

Balandžio mėnesį „Talentų futbolo akademija“ su trimis komandomis vyks į futbolo turnyrą Italijoje, ten taip pat aplankys vieną laukiamiausių Italijos futbolo derbių tarp AC Milan – Inter Milan. Tuomet birželio ir rugpjūčio mėnesiais turėsime dvi futbolo stovyklas. Birželio mėnesį taip pat vyks „Talentų futbolo akademijos“ organizuojamas futbolo turnyras, kuris pernai metais pritraukė 50 komandų iš visos Lietuvos, o tai – apie 600 futbolininkų kartu su treneriais, bei šeimomis.

Ačiū už pokalbį.

Tekstas: Sportland Magazine